Michael anbefaler denne fordi

100 % Chardonnay fra et af de absolut bedste områder i Champagne for netop Chardonnaydruen. Enormt spændende flaske, som er kendt under navnet: “Den ultimative hverdagschampagne”. EN BESTSELLER her hos os

Om champagnen

I munden er den både blid og elegant og har typiske Chardonnay noter så som citrus og mineraler. Den er delikat og majestætisk samtidig.

Noter af masser af hvid frugt og citrusfrugt.

Om champagnehuset

Der er nogle champagnehuse, hvor ALT bare føles rigtigt. Hvor passion, nærvær og dyb faglighed smelter sammen. Domaine Voirin-Jumel er et sådant sted.

Midt i hjertet af Côte des Blancs – i Grand Cru-landsbyen Cramant – finder man søstrene Julie og Pauline, som i dag driver familiehuset videre side om side. Med kærlige råd fra deres far og et stærkt instinkt i hjertet, skaber de vine, der både er dybt forankret i terroiret og helt deres egne.

De kalder sig selv: “Passionerede vinmagere med en passion for at dele.”
Det mærker man sandelig, så snart man møder dem – eller smager deres champagner. Hos dem bliver man mødt med en ægte varme og en menneskelig tilgang, der gennemsyrer alt, de laver.

Vi anbefaler ALLE, vi kender, at tage forbi deres skønne champagnehus, hvis man nogensinde er i Champagne.

Tre ord, der beskriver familien:
Spontane. Kreative. Sammenbundne.

Deres marker ligger spredt ud over ikoniske Grand Cru-byer som Cramant, Chouilly og Avize. Den mangfoldighed betyder, at ingen dage er ens – og at hver cuvée bærer på sin egen fortælling. Julie og Pauline elsker at arbejde med terroiret – forstå det og oversætte det til champagne med nerve.

De champagner, de producerer, er friske og forkæler din gane fra første tår – men med masser af lag og kompleksitet for dem, der ønsker at dykke ned i alt det nørdede. Champagnerne her er ikke til pynt. De er til for at blive delt og nydt – med venner, ved bordet, i solen, til en aften med grin eller noget helt helt andet – og vi elsker ALT ved det.