• Home
  • Webshop
  • Champagnehus
  • Valentinesboxen 2025 (LIMITED)

Hvorfor elsker vi den?

Kassen indeholder en vintagechampagne, enkeltmarksvin lagret på egetræsfade (der er kun produceret 1000) & en roséchampagne, der har slået benene væk under os. Du modtager her to eksklusive Grand Cru champagner fra et champagnehus med en faktastisk historie. Disse champagner er en oplevelse, der løfter jeres Valentines til noget helt særligt.

Om boxen (leveres fra midt uge 6)

VALENTINESBOXEN 2025 – BOBLENDE KÆRLIGHED – LIMITED EDITION

Forestil jer den mest romantiske aften, hvor alt er gennemtænkt ned til mindste detalje. Årets Valentines-box er INTET MINDRE END NEXT LEVEL!

✨ To eksklusive Grand Cru champagner – HIS & HERS. Disse perler har aldrig været i vores sortiment før, og de kommer fra et champagnehus, som vores medlemmer forelskede sig i tilbage i 2020 (hvor huset var med i Champagnekassen) – og stadig drømmer om! ❤️

✨ En opskrift til den ULTIMATIVE Valentines-aften – vi guider jer til at skabe en aften fyldt med kærlighed, nydelse og magi.

✨ En overraskende aktivitet, der vil få kærligheden og nærværet mellem jer til at BOBLE endnu vildere. Glæd jer til at opdage, hvor meget I kan få hjerterne til at banke for hinanden!

Pris: 895,-

Denne kasse er en LIMITED EDITION og skabt med én mission – at gøre jeres Valentines-aften uforglemmelig.

Du må ikke vente for længe – vi har ikke ret mange.

Kærligheden fortjener opmærksomhed – og det samme gør I.

Om champagnehuset

Bernard og Michèle Brémont grundlagde deres champagnehus Bernard Brémont i 1965 i Ambonnay – en lille champagne-landsby beliggende på et smukt bjerg tæt på Reims.

Bernard har nu givet tøjlerne videre til sin søn Thibaut og sin datter Anne, som fortsætter traditionen. Deres vinmarker består af 12 ha Pinot Noir og 3 ha Chardonnay. Vinstokkene er plantet på jord med lerkalksten, og vinstokkene har en gennemsnitlig alder på 30 år.

98% af vinmarkerne er beliggende i byen Ambonnay og de resterende 2% i Bouzy. Disse 2 byer er begge klassificeret som 100% Grand Cru landsbyer.

Bernard var ansat i Champagnehuset Taittinger, hvor han fra 1963-1965 arbejdede med champagne-produktion. Det var derfor, han i 1965, med stor selvtillid og entusiasme, begyndte at producere sin egen champagne.

I dag følger Thibaut Brémont i sin fars fodspor – han har studeret på Avize Viti Campus, og han mestrer alle de nyeste teknikker indenfor ønologi – læren om vin.

De producerer nu champagne med stort fokus på miljøet – de har den kendte HVE-certificering, der er den certificering, man får lige inden man bliver biodynamisk. Som HVE-certificeret (Haute Valeur Environnementale) skal man overholde en masse regler, der værner om miljøet, når der produceres champagne.

Brémont producerer små 130.000 flasker årligt.