Passer ekstra godt til:
Federe fisk
Druesamsætning:
100% Chardonnay
Rig og aromatisk champagne med masser af både citrus og citronskal. Den er frisk og forførende på samme tid.
Årgang 2012 er en lille smule lettere i udtrykket end 2008 champagner. Den her skal opleves – den er virkelig fantastisk.
Historien bag:
I hjertet af Côte de Blancs i Champagne ligger det her vilde Grand Cru champagnehus. Nina og hendes far Hervé har taget os med storm. De er nærværende, de er kvalitetsbevidste og så er de DRØN dygtige til at lave champagne. Det her er en drue og en kvalitet af en anden verden, som betyder vi har haft dem med i Champagnekassen i sommers plus den nu er en del af vores faste sortiment.
Når vi møder champagnebønder, hvor passionen og kærligheden til flaskerne LYSER ud af dem, så ved vi, det skal prøves af. Heldigvis krydsede vores veje familien Dubois´.